Pondělí, 18 března, 2024

Chybějící IT odborníci mohou být hlavní překážkou digitální transformace

- Komerční sdělení -aktuality

Trh práce jich potřebuje víc, než jejich školy vyprodukují.
Výsledkem nedostatku IT specialistů na Slovensku bude zřejmě nezvládnutá digitální transformace průmyslu, zemědělství, služeb i veřejné správy.

Řekl to první viceprezident Republikové unie zaměstnavatelů Mário Lelovský v reakci na toto diskutované téma na půdě mezinárodní konference ITAPA.

Počty studentů na IT fakultách nerostou
Lelovský upozornil na deficit IT odborníků – trh práce je potřebuje víc, než jejich školy vyprodukují. „Bohužel, počty studentů na IT fakultách nerostou, spíše by se dalo říci, že naopak klesají,“ řekl Lelovský.

„My jsme jako stát rezignovali na kvalitu matematiky i informatiky na základních a středních školách.“

Firmy podle jeho slov řeší nedostatek IT specialistů neustálým hledáním, nabízením stále vyšších platů a lepších benefitů.

„Musím říci, že vzhledem k tomu, co dnes firmy nabízejí IT specialistům, jsou tito mnohdy i proplaceni,“ poznamenal s tím, že je to vyvoláno nedostatkem na trhu práce.

Vysoké školy musí naslouchat trhu práce
Vicepremiérka a ministryně pro informatizaci Veronika Remišová (Za lidí) v pondělí během svého proslovu na konferenci zdůraznila v kontextu řešení nedostatku IT specialistů potřebu reformy školství. Sama přiznala, že dopady změn by však byly patrné až v dlouhodobějším horizontu.

Lelovský to při reformě základního a středního školství vyčíslil na pět až 15 let, což je podle něj extrémně dlouhá doba a není to podle něj ani odpovědí na problémy dneška.

Naopak, aktuální situaci by vyřešilo, kdyby vysoké školy začaly naslouchat hlasu trhu práce a začaly by nabízet odbory, které se na něm uplatní. To však podle Lelovského může narazit na nezájem studentů.

„Protože nám významně poklesla kvalita výuky matematiky na základních, ale také na středních školách,“ dodal Lelovský.

Nízká kvalita výuky informatiky a matematiky
Vyčíslil, že méně než 20 procent absolventů středních škol s maturitou maturuje z matematiky. Z toho ještě významná část odchází studovat do zahraničí, tedy teoreticky zůstává 15 procent maturantů, kteří by mohli studovat IT, avšak tito studují i ​​jiné technické obory, pro které je ovládání matematiky důležité.

„My jsme jako stát rezignovali na kvalitu matematiky i informatiky na základních a středních školách,“ poznamenal Lelovský s tím, že například deviataci na základních školách nemají ani jednu hodinu informatiky v týdnu.

Pokud tomu tak bude nadále, podle Lelovského se tito žáci s vysokou pravděpodobností nebudou rozhodovat pro další studium takového směru.

„A tedy bude mít Slovensko příštích deset let dlouhodobý nedostatek ‚ITčkářů‘, čehož následkem bude nezvládnutá digitální transformace průmyslu, zemědělství, služeb a veřejné správy – nebude to mít kdo dělat,“ dodal Lelovský.

Na otázku, zda by situaci nevyřešil vyšší příliv zahraničních IT odborníků, Lelovský řekl, že Slovensko v tomto směru zatím nepřijalo žádná opatření k zatraktivnění země.

„V komponentě udržení a lákání talentů v plánu obnovy vypadla část lákání talentů, to prostě politici vyškrtli,“ poznamenal Lelovský. Slovensko je podle něj zemí, která sama sebe izoluje a drsně na to doplatí.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek