Neděle, 24 března, 2024

V IT potřebujeme lidský kapitál, přilákat a udržet talenty

- Komerční sdělení -aktuality

V tomto kontextu ministryně upozornila na důležitost reformy vysokého školství.
Cílem Evropské unie do roku 2030 je mít 20 milionů specialistů v oblasti informačně-komunikačních technologií. Pokud chce být Evropa, a tedy i Slovensko, nejlepší v digitalizaci, tak potřebuje lidský kapitál, tedy získat a udržet si talenty.

Vyzdvihla to vicepremiérka a ministryně pro informatizaci Veronika Remišová (Za lidí) ve svém proslovu na mezinárodní konferenci ITAPA. V současnosti je v EU takových specialistů necelých 8,5 milionu, na Slovensku jich je 105 000.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
„Je to výzva i pro nás, i pro celou EU neustále pracovat na generování a budování atraktivního prostředí pro udržení a přilákání talentů v tomto odvětví,“ poznamenala ministryně s tím, že nedostatku IT specialistů čelí soukromý sektor i státní správa.

V tomto kontextu ministryně upozornila na důležitost reformy vysokého školství. Důležitá je však podle ní i aktivnější podpora zvyšování příležitostí v IT, zvláště například při zájmu dívek a žen o IT obory. „Je pravda, že dopady těchto kroků a reforem budeme vidět až v dlouhodobějším horizontu,“ poznamenala Remišová.

Ministryně vyzdvihla také potřebu zlepšování digitálních dovedností, zejména u znevýhodněných kategorií obyvatelstva, jako jsou senioři. Na ně myslí i plán obnovy, ze kterého by mělo jít zhruba 70 milionů eur na zlepšení digitálních dovedností důchodců. Cílem EU je, aby 80 % občanů do roku 2030 disponovalo alespoň základními dovednostmi. Na Slovensku toto splňuje zatím 54% populace.

Rovněž hovořila o cíli EU mít gigabitovým připojením pokryté všechny domácnosti a 5G sítí pokryté všechny obydlené oblasti. Aktuálně je na Slovensku pokryto 50% domácností gigabitovým připojením. Síť 5G je zatím jen v začátcích. Při rozvoji digitálních služeb je však podle ní konektivita velmi důležitá.

Cílem je také zdvojnásobit podíl EU na světové výrobě polovodičů na 20 %. V tomto by podle ministryně mohlo Slovensko přispět k budování evropské strategické autonomie. Vyzdvihla také důležitost výzkumu a vývoje.

Ambicí EU je podle Remišové také zvýšit podíl podniků, které využívají cloudové služby, analýzu velkých dat a umělou inteligenci. Cloud na Slovensku v současnosti využívá 18 % podniků a umělou inteligenci jen 15 %.

Ministryně ve svém proslovu zdůraznila i úspěchy Slovenska v rámci vývoje aplikací. Například aplikaci pro zobrazování COVID průkazů Green Pass vyhodnotil soukromý sektor jako druhou nejlepší. „Málokedy se stává, že se stát v oblasti digitálních technologií umístí na vysokých místech,“ podotkla Remišová. Navázala i na globální kyberbezpečnostní soutěž Guardians, v níž první místo získala slovenská kyberbezpečnostní společnost a na druhém místě se umístil tým zaměstnance Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES). Je to podle ní potvrzením toho, že i ve státní správě pracují kvalitní odborníci.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek