Středa, 20 března, 2024

Pohodlný a pestrý dvoupokojový byt, který se v případě potřeby snadno změní na čtyřpokojový byt

- Komerční sdělení -aktuality

Další z výjimečných projektů, které vznikají tehdy, když má tvůrčí architekt volnou ruku a ví, co chce. Architekt Martin Bugáň si našel v centru Bratislavy byt ze 60. let, který původně sloužil zaměstnancům Hydrostavu. Z bytu se špatnou původní dispozicí chtěl vytvořit flexibilní prostor pro sebe. Dnes je z něj pohodlný dvoupokoj, který se v případě potřeby dá snadno upravit na čtyřpokojový byt.

Prvním krokem rekonstrukce bylo vybourání příček, aby vznikly větší otevřené celky. Pokud je to nutné, lze je předělit nábytkem. Architekt si na přeměně tohoto bytu procvičil nejen fantazii, ale také technické dovednosti, protože rekonstrukce proběhla svépomocí. Na druhé straně tento fakt také prodloužil čas potřebný k realizaci přeměny. Výsledek však rozhodně stojí za to.

Ve druhém patře, a přece v kontaktu se zahradou
Byt ve druhém patře je jedinečný přímým kontaktem s okolní zahradou, která je na stoupajícím svahu. Výhled do zahrady je již hned u vstupu bytu – díky prosklené stěně, která prosvětluje vstupní prostory. V hale se nacházejí naproti sobě dvě dřevěné stěny. V celém prostoru bytu je na míru vyroben vestavěný nábytek. Jeho specialitou je, že vznikal přímo na stavbě a je navržen tak, aby k jeho sestavení stačili maximálně dva lidé.

Knihovna jako paravan, nábytek skrývá i pračku
Nábytkové prvky v prostorné hale ukrývají úložné prostory, ale také hospodářské a hygienické zázemí bytu. Srdcem interiéru je kuchyňská část s dominantním centrálním ostrovem, využitelným pro různé účely a aktivity.

Oddechová zóna obývacího pokoje je od kuchyně oddělena knihovnou, která v prostoru funguje jako praktický paravan. Ložnice se nachází v nejméně prosvětlené části bytu. Nechybí ani samostatná pracovna, která slouží zároveň i jako dílna.

Modrá kuchyňská linka, červené židle
Nejinspirativněji působí kuchyně s ostrovem. Kuchyňská linka od stěny po stěnu má výraznou modrou barvu, kombinovanou se světlým dřevem. Osvěžujícím způsobem působí i červené barové židle a do červena zabarvené parkety v obývací části – jsou to původní parkety po úpravě. Z materiálového hlediska se v interiéru setkávají původní prvky s novými.

Co zůstalo ze starého bytu?
„V bytě zůstaly původní vstupní dveře, výmalba, parkety, původní telefonní kabel na stěně v hale jsme vytvarovali do dekorativní šipky. Celkově jsou použity čtyři druhy omítek, tři druhy podlah a pestrá škála barev. Každá místnost má svoji barevnou atmosféru a jen velmi jemně se mezi sebou prolínají. Byt působí mírně eklekticky, což mu dodává svěžest a pestrost,“ vysvětluje architekt Martin Bugáň.

Marmoleum, teraco i původní stěrka
Frekventované části bytu – chodba a kuchyně – mají na podlaze přírodní marmoleum. V koupelně je použito černobílé teraco. Stěny omítnuté hrubou sádrovou omítkou střídají místa s původní stěrkou. Na největší stěně v srdci bytu našla uplatnění růžová exteriérová omítka se stříkaným kamenivem. Na stěnách pracovny je odhalena původní výmalba, kombinovaná s novou omítkou.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek