Sobota, 4 května, 2024

Testovali jsme sušičky potravin. Čeho je důležité si všímat před koupí?

- Komerční sdělení -aktuality

Stačí několik hodin a čerstvě nasbírané houby ze sebe v proudu teplého vzduchu vydají i poslední kapku vlhkosti. Díky tomu si zachovají svoji vůni a chuť, abyste si je mohli vychutnat kdykoli v průběhu roku. Přidejte k tomu bylinky, ovoce, zeleninu či masové speciality a máte v tom jasno – jistě ji využijete.

Jedna, dva, sušíme
Houby přestávají stárnout, jablka s hruškami se zmenšují a drobné lesní plody s lístky se mění v základ chutného čaje. Je úžasné sledovat přerod, při kterém svěží, čerstvé suroviny ztrácejí veškerou svoji vodu. Výměnou za trvanlivost jsme ochotni přijmout výraznou změnu jejich vzhledu. Atraktivní dary přírody se mění na ošklivá káčátka.

Když však přijde chvíle jejich použití, je to téměř jako slavnostní událost. Co se nevešlo do mrazničky a zavařovacích lahví, to visí ve vzdušných sáčcích ve spíži. Sušená rajčata, ovocné kůže, bylinkové směsi či
švestky – všechny mají mimořádně intenzivní chuť a vůni, které povzbudí váš apetit. Nic na tom, že za okny je sníh a příroda spí.

Co byste měli vědět
Patra
Pokud je ventilátor s ohřevem umístěn v základně pod síty, schnutí není rovnoměrné. Teplota vzduchu přechodem přes každé patro klesá a jeho vlhkost stoupá. Proto se při sušení nevyhnete opakovanému překládání sít. Zatímco u houbách to prodlouží čas sušení jen nepatrně, u šťavnatého ovoce to pocítíte naplno.

Zásuvky
Krabické sušičky se zasouvacími rošty zabírají více místa, pracují však efektivněji. Zahřátý vzduch přivádějí rovnoměrně ke všem sítům ze zadní nebo boční strany, aby jej následně vypustili přes průduchy ven. Jsou-li vybaveny časovačem, sušení se obejde zcela bez vaší obsluhy. Naložíte a vyprázdněte.

Objem
Ovocné kůže, půlené švestky, ba ani houby nevyžadují mnoho prostoru. Pokud se však pustíte do sušení čtvrtých jablek a hrušek, velmi rychle zjistíte, že potřebujete plnou výšku sít. Zatímco u pater většinou můžete nastavit jejich výšku pootočením, u zásuvkové sušičky ztratíte kapacitu. Musíte vynechat každé druhé síto.

Automat
Pokud má sušička programové předvolby na různé druhy surovin, nečekejte, že je vybavena senzorem, který ji vypne ve správnou dobu. Za každou z nich se ukrývá pevně nastavená teplota a čas, abyste se nemuseli při každém cyklu zdržovat jejich nastavováním. Jde jen o přidaný komfort, který je nástavbou jednodušších modelů.

Vlhkost
Voda, která se odpaří při sušení, se rozptýlí v interiéru. Proto je fajn vypouštět ji oknem nebo odsavačem par. Vyhýbejte se sušení v chladných místnostech, kde se voda sráží nejen na víku, ze kterého odkapává na síta, ale i na podchlazených stěnách. Plíseň by se mohla v příbytku objevit v těsném závěsu.

Vyladění
V některých sušičkách můžete podložit drobnější suroviny papírem, do jiných si můžete přikoupit jemné síťky, na kterých se při sušení udrží i ovocné pyré. Čím větší jsou otvory na roštech, tím více vás bude zajímat, jak si s nimi poradit. Sondujte po doplňkovém příslušenství dříve, než si zvolíte svého favorita.

Plast nebo kov
Ještě před pár lety byly všechny rošty v sušičkách vyrobeny z plastu. Výrobci však stále častěji sahají po kovových sítech s nerezavějící povrchovou úpravou. Chcete-li připravovat jerky a biltong, kov je chytřejší volbou. Údržbu v myčce nádobí snese mnohem lépe než plast, který začne po čase křehnout a praskat.

Řadí Marcela Gigelová

redakční specialistka na testování spotřebičů

Kapacita

Každé síto či patro navíc se počítá. Pokud je to možné, další si dokupte hned při výběru nové sušičky.

Teplota

Všechny sušičky mají ohřev od 35 do 70 °C. Chcete-li vyšší teplotu na maso nebo levné sušení chladným vzduchem, je jen malá šance, že cosi najdete.

Časovač

Ne každá sušička má časovač, který ji automaticky vypne. Pokud chodíte do práce nebo na výlety, určitě je to funkce, kterou oceníte.

Síta

Plastové a kovové, nízké a vysoké, s drobnými i velkými otvory. Všechny mají své přednosti i úskalí.

Skladování

Sušička je sezónní spotřebič. Budete mít na ni místo po zbytek roku? Skladovací velikost modelů se výrazně liší.

Užitečné rady
Vyhýbejte se sušení v prašném prostředí. Proudící vzduch přenese veškeré nečistoty na mokrý povrch surovin.
Pokud v počáteční fázi použijete při sušení vysokou teplotu, po obschnutí povrchu surovin můžete přejít na nejnižší. Náklady na sušení se tím sníží.
Nenatírejte síta a rošty rostlinným olejem. V tenoučké vrstvě se prouděním vzduchu změní na nesmývatelný, přírodní polymer.
Rošty můžete naplnit bez ponechání mezer pro proudění vzduchu. Sesycháním se potřebný prostor vytvoří sám.
Jak jsme testovali

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek